nedeľa 19. októbra 2014

Vitaj v kapitalizme, redakcia SME!

Najlepšie frašky píše sám život. Denník SME na Slovensku dlhé roky vulgárne propaguje ten najcynickejší a najobludnejší turbokapitalizmus, ktorý nijako neobmedzuje voľný trh a súkromné podnikanie. Teraz bude SME odkúpená Pentou, finančnou skupinou, z ktorej sa celému Slovensku, vrátane mňa, dvíha žalúdok. SME sa proti tomuto poníženiu búri. Otázka je, prečo? Ak by išlo o nejaký ľavicový, antikapitalistický denník, pobúrenie by bolo na mieste: Penta ako arogantný kapitalistický moloch je pre ľavičiarov prirodzeným terčom. Ale prečo je odrazu na antikapitalistických pozíciách vyhranene pravicový denník SME?

Vraj som Karl Marx v národnej rade (reakcia na článok v SME)

Jozef Bugár vo svojom komentári zredukoval komplexnú filozofiu marxizmu na to, že marxizmus robí z ľudí handry. Mýli sa. Moderný marxizmus je silne humanistická filozofia, ktorá výrazne obhajuje slobodu, rovnosť a ľudské práva. Ide o základný filozofický smer, s ktorým pracujú na západných univerzitách tí najvýznamnejší filozofi. Zaujímalo by ma, či Bugár niekedy niečo čítal od Cohena, Roemera, Peffera, Althussera, Habermasa, Fromma, Hardta, Žižeka, Jamesona a ďalších. Zrejme nie, pretože inak by nemohol napísať, že marxizmus robí z ľudí handry. 

sobota 4. októbra 2014

Mám faktickú: o Ukrajine a vojnových štváčoch

Počas 37. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky sa vášnivo diskutovalo o Ukrajine. Smer-SD presadzoval prijatie vyhlásenia parlamentu, ktoré nebude jednostranne zamerané voči Rusku a bude vyzývať k mieru a dialógu. Opozícia útočila na sociálnodemokratických poslancov a označovala ich za ruských agentov. Do polemiky som sa okrem prejavu zapojil aj viacerými faktickými poznámkami.

Parlamentný prejav o Ukrajine: nechceme svetovú vojnu!

V Národnej rade Slovenskej republiky sa 19. a 23. septembra 2014 diskutovalo o parlamentnom vyhlásení k situácii na Ukrajine, ako aj o asociačnej dohode EÚ s Ukrajinou. Do diskusie som sa s takmer 50-minútovým príhovorom zapojil aj ja. Zhrnul som v ňom svoje filozofické, geopolitické aj morálne hodnotenie ukrajinskej krízy, zvýraznil som realistickú interpretáciu a pacifistické hodnoty, kritizoval som rusofóbiu a čiernobiele vnímanie sveta, odmietol som západný imperializmus a šovinizmus. Pripájam sem kompletný prepis svojho prejavu. 

Návrat k štátu!

V dňoch 29. - 30. septembra 2014 sa v Ríme konala medzinárodná konferencia o sociálnej a ekonomickej situácii v Európskej únii. Zúčastnili sa na nej zástupcovia všetkých národných parlamentov EÚ, aby v súlade s tzv. fiškálnym kompaktom diskutovali o podpore ekonomického rastu, znižovania nerovností, ako aj o aktuálnych európskych ekonomických nástrojoch, vrátane bankovej únie, európskeho semestra či daňovej koordinácie. Národnú radu Slovenskej republiky som reprezentoval ja ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a tiež predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Daniel Duchoň (Smer-SD). Na konferencii som predniesol príspevok, v ktorom som kritizoval transatlantickú dohodu medzi EÚ a USA, čo vyvolalo pozitívnu reakciu viacerých hostí. V Európe očividne rastie odpor voči TTIP. Svoj krátky príspevok prinášam v slovenskom preklade.